Цікаві факти про букову олію

В турі «Опільська Коляда» під час мандрівок «З Бойком» ми відвідуємо місто Рогатин та дуже цікаве село Чесники, де сьогодні успішно працює виробництво натуральних олій: конопляної, гарбузової, лляної, горіхової, кунжутної й інших.
В давні часи рогатинська земля була густо вкрита буковим лісом, дерева сягали 30-40 м заввишки. До появи друкарських верстатів книги виготовлялись за допомогою спеціальних пристроїв, вироблених з букової деревини, чим пояснюється співзвучність назви бука з назвою азбуки. А ще Рогатинщина славилася тим, що тут тиснули букову олію та продавали її на експорт.
Сьогодні тут вже не тиснуть букову олію, але ми хочемо трошки розповісти про те, як і з яких буків це робили колись.
Молоді букові дерева ще не плодоносять. Дерево бука не цвіте, поки йому не виповниться 20 років. Він розвиває лише плоди, у яких насіння дозріває у віці від 40 до 80 років.

Горішки бука

Букові горішки збирали здебільшого вручну після того, як вони впали на землю, обмеженість механізованих засобів збирання дуже гальмувала їх заготівлю. У найурожайніші роки в чистих середньовікових деревостанах з 1 га букового насадження збирали в середньому 200-300кг горішків. Збирати їх починали у вересні і продовжували 1,5-2 місяці. Зібрані горішки пропускали через віялки і підсушували під наметами або у вогневих сушарках при температурі не вище 60° С, тривалість сушіння 1-2 години. Добре висушені горіхи зберігали у мішках по 25 кг при постійно зниженій температурі та вологості не вищій 60-65 %. Мішки клали не на підлогу, а на дошки та колодки.
Смажені букові горіхи чудово поєднуються з осінніми салатами або як заміна інших горіхів.
Букова олія мала солом’яно-жовте забарвлення, високі смакові властивості, добре зберігалася; не поступалася перед іншими горіховими оліями. Її застосовували у консервній промисловості. Букову макуху використовували як замінник кави. У вареному вигляді макухою годували велику рогату худобу, свиней і курей. Горішки також були цінним кормом для великої рогатої худоби, овець і кіз. На корм худобі використовували достиглі горішки, при зберіганні їх оберігали від цвілі. Зараз букові горішки – улюблений корм диких свиней, білок, косуль.
Букову олію тепер виготовляють у Європі і надзвичайно цінують за високі смакові якості, в Україні, на жаль, вже не виготовляють. Але хто зна, може, Чесники колись відродять цей промисел?!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *